قهوه یا وایاگرا ؟

از تعداد رو به افزایش کافی شاپ ها و همچنین استقبال قابل توجه مردم از نوشیدن قهوه پیداست تاثیراتی متعاقب مصرف این مایع قهوه ای در بدن حاصل میاید که افراد را مشتاق یا بلکه معتاد مصرف خود مینماید. برای بسیاری ” بیداری مغزی ” تنها با نوشیدن یک قهوه قوی امکان پذیر گردیده و برای دسته ای دیگر صرف تجربه ” احساس خوش ” یا ” انرژی مندی ” موجب گشته قهوه جایگاهی مهم در برنامه روزانه آنان پیدا نماید.
داستان شیوع فرهنگ قهوه نوشی با این سوال شبان اتیوپیایی آغاز شد که متوجه شد هر گاه بز هایی که برای چرا به صحرا میبرد چنانچه از دانه های گیاهی خاص خورده باشند شب هنگام بی خواب شده و جنب و جوش زیاد از خود نشان میدهند. کشف این معما ذهن حکیم محله را نیز به خود مشغول داشت تا اینکه خود با جوشانیدن و نوشیدن این دانه همان تاثیرات بیدار باشی و انرژی بخشی که در بزهای بوجود آمده بود را تجربه کرد . آورده اند که از آن پس رسم نوشیدن دانه های گیاه قهوه همه گیر شده و ابعاد این علاقه تنها به زادگاه آن در منطقه کالدی در اتیوپی محدود نگشته در قرن شانزدهم در کشورهایی چون ایران ، ترکیه ، مصر و … نیز نشانه هایی از مرسوم بودن نوشیدن قهوه به چشم میخورد. کما اینکه در ایران نیز اماکن ویژه ای تحت عنوان قهوه خانه در نظر گرفته شده بود که امروزه همان نام هنوز در حال استفاده میباشد اگر چه که به جای قهوه در واقع چایی در اختیار مراجعه کنندگان قرار میگیرد.
از آنجایی که در قهوه خانه ها علاوه بر نوشیدن قهوه امکان تعاملات اجتماعی و انتقال اخبار و هم زمان انجام برخی سرگرمی ها چون تخته و.. فراهم آمده بود این اماکن به پاتوق بسیاری از مردان در اوقات خاصی از شبانه روز مبدل گشته بود که زنان از این قاعده مثتثنی بوده راهی به آن نمیداشتند. . آورده اند که در سال ۱۶۷۴ در اروپا شماری از زنان به اعتراض از این رسم مردانه با اعتراضی تحت عنوان ” دادخواهی زنان علیه قهوه ” لب به شکایت از این رفتار مردانه گشودند اما پاسخ مردان به این مدعا این بود که قهوه خانه رفتن و قهوه خوردن بهتر از بار رفتن و شراب خوردن است چرا که شراب مردانگی آنان را کاهش ولی قهوه قدرت و توان جنسی آنان را افزابیش میدهد !!
گر چه که سالهاست از واقعیت وجود رابطه بین مصرف قهوه و پیشگیری از برخی بیماری ها میگذرد لیکن کمتر تاکیدی بر بررسی رابطه بین توانمندی جنسی و مصرف قهوه به عمل آمده است اخیراً پژوهشی به انتشار رسید که نتایج آن مهر تایید بر حضور و وجود رابطه بین ناتوانی جنسی در مردان و میزان کافئین مصرفی بوده است . بر اساس تحقیق این ماه ( می ، ۲۰۱۵) دانشگاه تکزاس مردانی که دو تا سه فنجان قهوه در روز مینوشند کمتر از مردانی که مقدار کمتر نوشیده اند با مشکلات ناتوانی جنسی دست و پنجه نرم میکنند. به عبارتی در مردانی که مصرف کافئین روزانه انها بین ۸۵ تا ۱۷۰ گرم بوده است ۴۲ درصد کمتر مشکل ناتوانی جنسی به چشم خورده است و این درحالیست که افرادی که ۱۷۱ تا ۳۰۳ میلیگرم مصرف روزانه کافئین داشته اند ۳۹ درصد کمتر از افرادی که بین صفر تا هفت مییلیگرم مصرف کافئین داشته اند مشکل ناتوانی جنسی را گزارش کرده بودند.
نکته قابل تامل آنکه اگر چه داده های این تحقیق برای افرادی که دارای اضافه وزن بودند و یا مشکل فشار خون داشتند نیز صدق میکرده است لیکن برای افرادی که مبتلا به دیابت بودند استثنا وجود داشته است و این رابطه برای این افراد تعمیم پذیر نبوده است . به باور محققین ترکیبات موجود در کافئین موجب ریلکس شدن عروق آلت تناسلی و ماهیچه ها شده خون با سهولت بهتر قابلیت جریان پیدا میکند.
از سویی از میان مصرف کنندگان قهوه نیز آمار کمتری از ابتلا به سرطان پروستات گزارش گردیده است. بنا بر پژوهش های انجام شده در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد ، از آنجایی که مواد ترکیبی در قهوه موثر بر انسولین ، گلوکز و هورمون های جنسی در بدن میباشند ، تاثیراتی را در پیشگیری یا کاهش رشد سلولهای سرطان پروستات برای آن میتوان پیش بینی نمود. به اعتقاد دکتر ویلسون مدیر تیم تحقیقی دانشگاه هاروارد ، افرادی که قهوه مصرف مینمایند ۶۰% کمتر از افرادی که اصلاً کافی مصرف نمیکنند در معرض ریسک سرطان پروستات قرار دارند. نتایج پژوهش این تیم تحقیقی بر اساس آزمایشاتی بوده که از سال ۱۹۸۶ تا سال ۲۰۰۶ بر روی ۵۰۰۰۰ مرد امریکایی انجام پذیرفته است
مبادا فکر کنیم که این تنها قهوه است که دارای کافئین میباشد بلکه چای ، سودا و برخی نوشیدنی های انرژی زا نیز دارای درصدهای کمتر یا مختلف کافئین میباشند به گواه آمار مصرف کافئین در بین ۸۵ درصد مردم امریکا رواج دارد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *