کمر درد و رابطه جنسی: توصیه های کاربردیamarjensi کمر درد و رابطه جنسی

کمردرد تاثیر ناخوشایندی بر روابط زناشویی می‌گذارد. آقایان دچار کمردرد برای جلوگیری از بروز درد از اتاق خواب و رابطه جنسی فرار می‌کنند. در چنین شرایطی اگر همسرشان متوجه علت اصلی این دوری نشود، آن را به بی‌علاقگی تعبیر می‌کند و روابط تیره و تار می‌شود. به همین دلیل است که آقایان دچار کمردرد مزمن غالباً در زندگی جنسی خود نیز به مشکل برمی‌خورند. به این گروه از آقایان توصیه می‌کنیم مشکل خود را با همسرشان و همچنین یک پزشک مجرب و دلسوز در میان بگذارند.

مشکل جنسی ناشی از کمر درد به احتمال زیاد شایع‌تر از آن چیزی است که پزشکان فکر می‌کنند، چرا که شرم مانع از آن می‌شود تا بسیاری از بیماران این مشکل را با پزشکان در میان بگذارند و فقط تعداد کمی از بیماران از تاثیر کمر درد بر نزدیکی و رابطه جنسی خود شکایت می‌کنند.

آقایانی که به دلیل کمردرد مزمن مشکلات جنسی را تجربه می‌کنند، غالباً از عارضه دیسک کمر یا آرتریت ستون فقرات رنج می‌برند، البته مشکلات جنسی از عوارض جراحی کمر نیز محسوب می‌شود. در هر حال نباید اجازه دهید کمردرد مزمن مانع از لذت بردن از رابطه جنسی بشود. کافی است توصیه‌های متخصصین را رعایت کنید تا بار دیگر زندگی جنسی فعال داشته باشید. جهت رزرو نوبت و مشاوره با متخصصین ما در کلینیک تخصصی اورولوژی دکتر پناهی می‌توانید با شماره‌های ۲۲۷۸۶۵۱۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

اهمیت رابطه جنسی


رابطه جنسی صرفاً مجموعه‌ای از فعالیت‌های بدنی نیست و چیزی فراتر از یک فعالیت با مراحل معین است که به تجربه‌ای بی‌نظیر می‌انجامد. نزدیکی اوج یک رابطه است و محکم‌ترین گواه زوج بودن زن و مرد است.

رضایت جنسی اکثر افراد به عامل‌های متعددی بستگی دارد و صرفاً وابسته به یک عملکرد جسمی بی‌نقص نیست. ارتباط و وابستگی عاطفی، اهدا بی‌دلیل یک دسته گل خوشبو، با دقت و توجه گوش دادن، سپاسگزاری کردن برای کوچکترین چیزها یا بعضی شب‌ها بچه‌ها را به خانه مادربزرگشان فرستادن همه و همه رضایت جنسی را بیشتر می‌کند.همان‌طور که متوجه شدید کمردرد مانعی برای انجام هیچ یک از این اقدام‌های موثر نیست. هنوز هم می‌توانید رضایت همسرتان را جلب کنید و یک رابطه نزدیک و عاشقانه با او داشته باشید.

بهبود رابطه جنسی در صورت ابتلا به کمر درد

amarjensi21 کمر درد و رابطه جنسی

صادقانه با همسرتان صحبت کنید

کمر درد و رابطه جنسی موضوع مهمی است که آقایان باید با همسران خود در میان بگذارند. به جای آن که سال‌ها خود را از درددل کردن با همسرتان محروم کنید، به او اعتماد کنید و بگویید که دلیل عدم تمایل‌تان به نزدیکی درد شدیدی است که تحمل می‌کنید یا با موافقت او وضعیت‌های (پوزیشن‌های) قدیمی را تغییر دهید تا دردتان تسکین یابد.

کمر درد مزمن گاهی منجر به افسردگی یا دمدمی مزاجی می‌شود. بدیهی است که در زمان افسردگی نمی‌توان عملکرد مناسبی داشت. هنگامی که تعداد دفعات نزدیکی یک زوج بدون هیچ صحبت یا دلیل مشخص برای دو طرف کاهش می‌یابد، رابطه زناشویی و اعتماد بین طرفین رو به زوال می‌گذارد.

گاهی اوقات علاوه بر آن که مرد از شروع حمله درد می‌ترسد، همسرش نیز نگران آسیب زدن به او است. ترس فلج کننده هر رابطه‌ای است. حال آن که اگر همسران به هم اعتماد کنند و مشکلات خود را با هم در میان بگذارند، مطمئناً می‌توانند راه‌حلی را پیدا کنند تا همچنان بتوانند از زندگی زناشویی خود لذت ببرند.

اقدام‌های پیشگیرانه را رعایت کنید

با احتیاط و برنامه‌ریزی پیش بروید. اگر کمرتان ناراحت است، قبل از نزدیکی یا هر فعالیت بدنی دیگری مسکن مصرف کنید. پزشکان معمولاً مسکن‌های غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAID) را توصیه می‌کنند، البته مسکن‌های غیرمخدر نیز به آرام کردن درد کمک می‌کند.

اگر عضلات کمر و پشت بدنتان گرفته و دچار اسپاسم عضلانی شده‌اید، بهتر است قبل از مقاربت دوش آب گرم بگیرید. رابطه جنسی دست‌کمی از ورزش ندارد. اگر عضلات خود را قبل از ورزش گرم نکنید، به آنها آسیب خواهید زد و باید منتظر درد شدیدی باشید.

علاوه بر گرفتن یک دوش آرامش‌بخش می‌توانید قرار دادن کیسه یخ روی ناحیه درد را نیز پس از نزدیکی امتحان کنید. کمپرس یخ تحریک شدید عضلات، برای مثال تحریک ناشی از کشش بیش از اندازه، را کاهش می‌دهد. همان‌طور که ورزشکاران پس از یک رقابت نفس‌گیر رو به کیسه یخ می‌آورند، شما هم سعی کنید با این روش ساده مشکلتان را حل کنید.

وضعیت‌های جدید را امتحان کنید

همسران می‌توانند وضعیت خود حین رابطه جنسی را تغییر دهند تا نزدیکی راحت‌تری را تجربه کنند. برای این کار باید بدن خود را بشناسید. برخی آقایان مانند بیماران مبتلا به دیسک کمر درد بیشتری را هنگام رو به جلو خم شدن حس می‌کنند.

بهترین موقعیت برای چنین بیمارانی این است که کمرشان روی تکیه‌گاه قرار داشته باشد. آقایان دچار کمر درد معمولاً ترجیح می‌دهند که در زیر قرار بگیرند. رمز یک رابطه جنسی راحت هنگام تحمل کمر درد تکیه‌گاه داشتن کمر است. این کار به راحتی انجام می‌شود، کافی است بالشی را زیر کمرتان قرار دهید. یک بالش کوچک مهره‌های ناحیه کمری را نگه می‌دارد. توصیه می‌کنیم زیر زانوها نیز بالش بگذارید تا اندکی خم شوند و به این ترتیب فشار از روی کمر برداشته شود.  در مجموع شما هنوز می‌توانید یک رابطه جنسی لذت‌بخش را تجربه کنید، فقط باید فعالیت کمتری داشته باشید و به کمر فشار نیاورید.

آقایانی که هنگام خم شدن به عقب دچار درد بیشتری می‌شوند، معمولاً از آرتروز یا تنگی کانال نخاعی رنج می‌برند و اگر رو به جلو متمایل یا خم شوند، دردشان آرام می‌شود. موقعیت‌های پهلو به پهلو برای این گروه بهتر است. برای مثال مرد به پهلو دراز می‌کشد و همسرش نیز پشت به او روی پهلو قرار می‌گیرد و دخول از پشت انجام می‌شود. به این ترتیب مرد می‌تواند موقعیت کمرش را کنترل کند و برای مثال کمر را اندکی رو به جلو خم کند.

فیزیوتراپی و طب فیزیکی نیز برای بیماران دچار کم درد مزمن مفید است و پایداری و انعطاف‌پذیری ستون فقرات را بهبود می‌دهد. متخصص طب فیزیکی دارای تخصص در زمینه ستون فقرات کمک قابل توجهی به آقایان دچار کمردرد می‌کند و با ورزش های کمردرد، تمرین‌های کششی و تقویتی مفیدی را آموزش می‌دهد که توانایی حرکتی ستون فقرات را افزایش می‌دهد و موقعیت و پایداری آن را هنگام نزدیکی بهتر می‌کند.

به موقع توقف کنید

کمردرد همواره حین نزدیکی شروع نمی‌شود. کافی است کار اشتباهی انجام دهید، در یک مورد زیاده‌روی کنید و به خودتان فشار بیاورید تا درد با تاخیر پس از رابطه شروع شود. مراقب باشید و فعالیت‌های جنسی را در حد و شدت ایمن انجام دهید.    ناراحتی مختصر هنگام نزدیکی دور از انتظار نیست، اما درد شدیدتر هشداردهنده است.

اگر حمله درد در طول نزدیکی شروع شد، رابطه را در لحظه متوقف کنید. ادامه دادن رابطه همان‌قدر اشتباه است که اگر تنیس‌باز دچار کمر درد شدید به جای متوقف کردن بازی آن را چند ست ادامه دهد. اگر این اشتباه را بکنید و رابطه را ادامه دهید، باید دوران بهبود طولانی‌تری را تحمل کنید. روزهای آینده در پیش است و پس از بهبود کمر درد همواره می‌توانید از رابطه خود لذت ببرید.

با متخصص صحبت کنید

می‌دانیم که رابطه جنسی موضوع دلپذیری برای مکالمه با پزشک نیست. اما یک لحظه فکر کنید: زمانی که ویاگرا تازه به بازار عرضه شده بود، بسیاری از آقایان خجالت می‌کشیدند حتی راجع به اختلال نعوظ با پزشک معالج خود صحبت کنند، اما این شرمساری اولیه به تدریج از بین رفت.

از این گذشته شما اولین نفری نیستید که چنین مشکلی دارید و پزشکان بارها با بیمارانی در موقعیت مشابه روبرو شده‌اند و آمادگی و تجربه کمک کردن به شما را دارند. پزشکان تمامی جوانب را برای حفظ سلامت جسمی و روحی شما در نظر می‌گیرند و از قضاوت، دلسوزی یا تمسخر پرهیز می‌کنند. بنابراین نفس عمیق بکشید، خجالت بی‌دلیل را کنار بگذارید و با پزشک درباره تاثیر مخرب کمر درد بر رابطه جنسی صحبت کنید تا از توصیه‌هایی راهگشا و مفید برخوردار شوید. گاهی اوقات یک تجویز دارویی ساده دنیایتان را زیر و رو می‌کند و بهبود چشمگیری را در وضعیتتان ایجاد می‌کند.